רבים מגיעים אלינו אחרי שהבינו שהמטבח שהם מקבלים מהקבלן ברכישת הדירה החדשה לא עונה לדרישות הבסיסיות שלהם. כשהיינו סטודנטים כל עוד היה מקום לאחסן את הטוסטר שבין היתר חימם את הדירה אז הכל היה בסדר, ולא היינו צריכים יותר. אבל מאז זרמו הרבה מים בירדן ואנחנו רוצים קצת יותר נוחות בחיים.

מטרת הכתבה היא להראות לכם שהקבלן וחברת המטבחים שבחר לכם הם לא תורה מסיני. מה שהם החליטו בשבילכם הוא לא תמיד מה שטוב לכם.

To make a long story short הדיל הולך ככה

הקבלן רוצה להיראות אטרקטיבי בעיניכם אז הוא מוסיף מטבח כלול במחיר הדירה, כי… ככה זה בסטנדרט היום. בשלב השני הוא ניגש לכמה חברות מטבחים ומבקש תכניות והצעות מחיר. לקבלן יש כוח קנייה משמעותי כי הוא רוכש מס' רב של מטבחים וחברות המטבחים יודעות שמס' לא מבוטל מהדיירים יגיע אליהן לסניפים בשביל לראות את המטבח הסטנדרטי. באופן טבעי הקבלן יבחר בדרך כלל את ההצעה הזולה ביותר שקיבל (זכרו שהוא משלם ישירות לחברת המטבחים). העלות אגב למטבח כזה עומדת על אלפי שקלים בודדים, מחיר שבמקרה הטוב יכסה את עלויות הייצור.

בעקבות המחיר הנמוך, הקבלן כמובן מתחייב "לשמור" על חברת המטבחים ובתמורה הוא לא מאפשר לאף חברה אחרת להתקין מטבחים באתר, דבר שיעכב אתכם כשבוע שבועיים בכניסה לדירה. נוסף על כך, הזיכוי שתקבלו עבור המטבח הסטנדרטי במידה ותחליטו להזדכות עליו יהיה נמוך מאוד. לרוב הקבלן יטען שמדובר בעניין בטיחותי ואז אתם לא יכולים להתווכח עם זה.

איך בכל זאת חברת המטבחים מדרבנת אתכם לשדרג את מטבח הקבלן?

 1. תכנון מראש של מטבח סטנדרט שהנדסת האנוש שלו בסיסית כדי שתרגישו שאתם פשוט חייבים לשדרג.
 2. תכנון כמה שפחות מגירות (החלק היקר ביותר) למרות שהן הכי נוחות והכי מתבקשות.
 3. לא לאפשר לכם לשנות או להוסיף למטבח הסטנדרטי. כל שינוי מוגדר שדרוג (שדרוג = מטבח חדש ומחיר חדש).
 4. עשיית פשרות ברמת חומר הגלם (מדובר בחלק מהחברות).
 5. העלאת מחירי המטבחים עבור הדיירים שכן קונים דרך הקבלן (חלק מהחברות עושות זאת).
שדרוג מטבח קבלן

שדרוג מטבח קבלן

אז אתם נמצאים באזור הנוחות, הקבלן בחר וכמובן שאתם סומכים עליו, יש חברות ששמחות מאוד להיפגש אתכם, החברה והקבלן מכירים ועובדים ביחד כך שבטח הם מבינים אחד את השני והכל יהיה בסדר. צירוף הנסיבות הזה מספיק לחלק גדול מהאנשים לרכוש את המטבח דרך הקבלן אבל עליכם לזכור שאתם והקבלן בוחרים את חברת המטבחים שלכם בצורה שונה וממניעים שונים.

סיבות לקניית מטבח דרך הקבלן שיוצא לנו לשמוע הרבה

 • יש אבא ואמא, החברה אמינה ותמיד יש למי לפנות.
  לא נכון, רק לפני שנה וחצי בערך (2013) מאות משפחות נשארו ללא מטבחים (משודרגים) ששילמו עליהם במיטב כספם לאחר שמספר חברות פשטו את הרגל, (אגב, במידה ואכן קרה הגרוע מכל וחברת המטבחים ממנה רכשתם הפסיקה את פעילותה, ברוב המקרים הקבלן לא ישיב לכם את הכספים ששילמתם בחזרה. אם אכן תזכו לפיצוי – כנראה שזה יהיה רק עבור מטבח הסטנדרט).
 • יש לי גם ככה את כאב הראש של הדירה, נלך כבר עם מה שהקבלן בחר.
  אתם שמים לב שזו בחירה שתלווה אתכם ל-20 השנים הקרובות…? להיות מתוסכלים מבחירה לא נכונה בגלל שהתעצלתם לצאת מאזור הנוחות? נו באמת, זה הבית שלכם!
 • מחיר השדרוג נראה לי הגיוני בסך הכל.
  לא הרבה חושבים כמוכם, אבל למקרה שזה המצב… כך גם קניתם את הדירה??? בדקתם אפשרות אחת ואמרתם לעצמכם שהמחיר הגיוני?! להתעורר, צרכן חכם משווה ובודק לפני שהוא מחליט.
 •  אם הקבלן בחר כנראה שזו חברה טובה.
  לא נכון, כבר הראנו לכם שהשיקולים של הקבלן ושלכם בבחירת חברה שונים לחלוטין.

אמצעי לחץ ושמו: תכנית חשמל אינסטלציה

הקבלן אמר לכם להגיש לו תכנית חשמל אינסטלציה עד תאריך מסויים ואתם נכנסים ללחץ. את תכניות החשמל אינסטלציה אתם מקבלים מחברת המטבחים רק לאחר שסגרתם את המטבח. אז קודם כל, את המטבח אל תשאירו לרגע האחרון זה ממש יעזור. מעבר לכך יש לכם שתי אפשרויות לפתור את העניין.

הראשונה היא לפנות למעצבת מטבחים מומחית שתכין עבורכם את תכניות המטבח והחשמל אינסטלציה. בדרך כלל העלות היא 1,500-2,000 ₪ ואז לא תצטרכו לקנות מטבח בלחץ.

השנייה להשקיע מעט זמן ומאמץ, לטייל קצת בחברות מטבחים לרכוש שם ולקבל תכניות חשמל ואינסטלציה מדויקות. אתם לא חייבים לרדת איתם לפרטי פרטים (בחירת צבעים וסוג הדלתות) כיוון שאת עיצוב המטבח (בשונה מהנדסת האנוש שתקבע את מיקום הארונות) תוכלו לבצע בסמוך לאכלוס הדירה.

 

תכנית חשמל אינסטלציה

תכנית חשמל אינסטלציה

מכירים את הזיכוי של הקבלן?

זיכוי הקבלן מתחלק לשני סוגי זיכוי שונים.

זיכוי במידה ותשדרגו מטבח: במצב זה כנראה תקבלו מחברת המטבחים "זיכוי מוגדל" לכאורה. בדרך כלל תוספת של כמה אלפי שקלים מהמחיר שהקבלן משלם לחברה. אנחנו אומרים לכאורה כיוון שבדרך כלל מחיר המטבח עולה כדי לתת לכם את ההנחה הזו.

זיכוי במידה ותרכשו מטבח בחוץ: במצב זה תקבלו בדרך כלל את הסכום שהקבלן שלכם היה משלם עבור המטבח הסטנדרטי. נכון, הזיכוי נמוך מאוד באופן יחסי אבל הוא מייצג את מה ששווה המטבח שלכם לקבלן כרגע ובכל מקרה יותר טוב מכלום…

ההמלצה שלנו – תשקיעו את הזמן והמאמץ לבחור את המטבח המתאים, במחיר המתאים. כדי שתוכלו להנות להנות ב-20 השנים הבאות מהרהיט הגדול והשימושי ביותר בבית. לא משנה מה תבחרו, תבדקו קודם, תהיו צרכנים נבונים!