הפרקטים הפכו בשנים האחרונות לחלק אינטגרלי מבתים רבים. הם נותנים מראה חמים ונעים, כיף ללכת עליהם יחפים והם מקנים מראה עיצובי שיכול לשנות בצורה משמעותית מראה של כל חלל. אך האם כדאי לשים אותו במטבח?

כדי שנוכל להתחיל ננסה לתת סקירה קצרה של סוגי הפרקטים השונים הקיימים בשוק כולל היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם. סקירה זו הינה תמציתית בלבד ורצוי שתתייעצו עם מומחים בתחום לפני הרכישה.

  1. למינציה \ סינטטי –
    פרקטים שאינם עשויים עץ אלא סוג של פלסטיק עם טקסטורה וצבע עליו. נחשבים לזולים יחסית, עמידים למים וקלים מאוד לתחזוקה. לא תמיד הפרקט נותן את התוצאה הטבעית שאנו מנסים להשיג באמצעות עץ.
  2. שכבתי ( תלת שכבתי \ רב שכבתי) –
    פרקט שהחלק העליון בו עשוי שכבה דקה של עץ (בדרך כלל 5 מ"מ) והחלקים התחתונים עשויים מספר שכבות של עצים זולים יותר. במקרה כזה נראות הפרקט היא מצויינת והוא נראה לגמרי כמו עץ אמיתי. פרקט זה אינו עמיד במיוחד בעיקר בעקבות חדירת מים והפרדות שכבות העץ. שריטה עמוקה בפרקט תחשוף את העצים הזולים מתחת.
  3. גושני (עץ מלא) –
    הדבר האמיתי, נותן תחושה אמיתית של עץ (זה רק עץ כמובן) אבל קשה יחסית לתחזוק ומצריך מידי כמה שנים ליטוש מחדש (משמעותית עמיד יותר מהפרקט השכבתי).

בכל אחד מהפרקטים ניתן לבחור טקסטורה של עץ מסוים: מייפל, אלון, בוק, אגוז וגוון מסוים בו יצבע העץ, טבעי, לבן, ונגה וכו'…

פרקט עץ מלא במטבח

פרקט עץ מלא למטבח. מעצבת: תמר פינצי. צילום: אודי גורן

עמידות במטבח

אזור המטבח נחשב לאזור עבודה. לצורך העניין, בניגוד לסלון שלכם שמשמש בעיקר לאירוח או מנוחה, הפעילות שמתבצעת במטבח הנה אינטנסיבית ומלכלכת. זו הסיבה שבדרך כלל אנו ממליצים על פרקט למינציה עבור מטבחים, הפרקט עמיד מאוד וניתן לנקות אותו בקלות. מים לא יגרמו לו נזק ובחלק גדול מהמקרים אפילו סכינים שנופלות לא ישאירו סימן. בחירה זו אפשרית רק במידה ואין לכם פרקט בשאר הבית כדי להימנע מהבדלים בין חדר לחדר.

פרקט שכבתי במטבח

פרקט רב שכבתי למטבח. מעצבת: שרון אייזנברג. צילום: אודי גורן

שיקולים בבחירת פרקט

לכולם ברור ששילוב של עץ במטבח הוא בדרך כלל רעיון טוב. עץ מוסיף חמימות ונותן תחושה ביתית שבדרך כלל כולנו מנסים להשיג. עד כה נהוג היה לשלב עץ דווקא במטבחים בסגנון הכפרי. בשנים האחרונות ישנה מגמה של שילוב עץ במטבחים מודרניים על מנת לשבור את התחושה של "אולם התצוגה" שמאפיינת מטבחים אלו ולהכניס אליהם את החמימות והביתיות. עם זאת, ישנם מקרים בהם לא ניתן לשלב מדפים מעץ או דלפק מעץ במטבח.  לדוגמה: כאשר אנו מציבים אי במטבח אבל מעוניינים להשתמש בו כמשטח עבודה או משטח אפייה ולאו דווקא כמשטח הגשה, נעדיף להשתמש בשיש חזק והיגייני יותר. במקרים כאלו נוכל להשתמש בפרקט וכך להצליח להגיע לאותה התוצאה הרצויה של שילוב העץ מבלי להתפשר על סוג המשטח.

פרקט למינציה במטבח

פרקט למינציה למטבח. מעצבת: תמר פינצי. צילום: אודי גורן

מתי להתקין את הפרקט במטבח?

את הפרקט רצוי להתקין לפני הגעת המטבח, הדבר מאפשר גימור הרבה יותר נקי בנקודת החיבור בין הפרקט לבין תחתית הארון ובנוסף מאפשר לשמר את הפרקט אם ובמידה שתחליטו להחליף את המטבח לאחר כמה שנים. כמובן שניתן להתקין את הפרקט גם לאחר התקנת המטבח אך יש לתאם מראש עם חברת המטבחים על מנת שתדע לבצע את ההתאמות הנדרשות במטבח עצמו.

לסיכום, פרקט יכול לשדרג משמעותית את המטבח ולהפוך את החלל למקום שנעים לשהות בו. שימו לב לבחור את סוג הפרקט המתאים לכם ולאחר מכן התמקדו בטקסטורה. רצוי להתייעץ עם חברת המטבחים שלכם בנוגע להתאמת הגוונים בין הפרקט לבין ארונות המטבח.
אם יש לכם שאלות, הערות או הארות כמו תמיד, נשמח לשמוע בתגובות למטה.