מטבח ללא חלון הוא בוודאי לא מצב אידיאלי, אלא כזה שנקלעים אליו וחייבים להתמודד אתו בצורה הטובה ביותר כדי ליהנות מהמטבח. ניו-יורק כיפית ומלאה במטבחים כאלו, אלה שהתמזל מזלם וחוו את העיר המדהימה הזו ראו כמה וכמה מטבחים בחללים ללא חלונות. אמנם זה לעולם לא יהיה כמו מטבח עם חלון אבל החדשות הטובות הן שבהחלט יש פתרונות.

נסו למקם את המטבח בחלל גדול

נסו לא להגיע למצב שהמטבח ימוקם בחלל קטן. אם יש צורך שברו קיר או מקמו מראש בתצורה שתשאיר חלל מרווח מספיק שתוכלו לנוע בחופשיות. חלל ללא חלונות גם כך נותן תחושה של מחנק. אם יש לכם תקרה גבוהה אז תחושת המרחב תעלה פי כמה. הימנעו מיצירת עומס גדול מדי על הקירות העליונים. עומס מיותר יגרע מתחושה משוחררת במטבח.

עיצוב מטבח ללא חלון

עיצוב מטבח ללא חלון. מעצבת: ליפז. צילום: אודי גורן

דאגו לאוורור ראוי במטבח

כיוון שחסר לנו חלון נושא האוורור הופך להיות נקודה חשובה שיש לשים עליה את הדגש. אם חשבתם על קולטי האדים שממוקמים מעל הכיריים, זה לא יהיה רעיון טוב במקרה הזה. דרוש כאן פתרון יעיל יותר. ישנן כיום ונטות מעולות שיעשו את העבודה. כמות וסוג הונטה קשורים בגודל החדר ורמת הפעילות של המטבח. האוויר שהונטה יונקת עובר דרך שרוול אל החלל שמחוץ לבית. הנתונים של יכולת היניקה והכוח חשובים אך לפני הכל ודאו שמדובר בונטה שקטה במיוחד כדי שהרעש לא ישגע אתכם. שימו לב – כאשר אתם מתייעצים עם מוכר הונטות הדגישו שמדובר בונטה שמיועדת למטבח. זה חשוב כיוון שהחדר מתחמם יותר מכל חדר רגיל. המטבח מכיל תנור, תאורה וגז היוצרים דרישה גדולה יותר לאוורור מחדר רגיל.

מה עם מיזוג אוויר?

מיזוג חלל המטבח בהחלט יכול להפוך את העבודה במטבח לנוחה הרבה יותר ולהיות עזר משלים לונטה שלנו. אפשר לשלב את תעלות המיזוג בתוך הארונות ולהפוך אותן לחלק אינטגרלי מהמטבח. תשומת לב לחלק הזה יכולה להוסיף מאוד לעיצוב.

בחרו צבעים מתאימים למטבח

לצבעים תפקיד חשוב בעיצוב האופי של המטבח שלנו ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בחלל סגור. צבעים בגוון כהה אינם רעיון טוב כיוון שהם יגרמו לחלל להיראות צפוף וחנוק. אם אתם מהסוג המסורתי, צבע לבן שולט יכול להיות בחירה טובה. אם מתאים לכם להתפרע קצת יותר תוכלו לעשות עוד מגוון שילובים מעניינים. בבחירת הצבעים יש להתחשב כמובן בסוג ועוצמת התאורה שבמטבח. בהעדר חלונות עלולה להתגנב תחושת עצבות לחדר ולכן דאגו להשתמש בצבעים שמחים שיהיו מנוגדים לאותה תחושה.

מבט נוסף - מטבח ללא חלון

מבט נוסף – מטבח ללא חלון. מעצבת: ליפז. צילום: אודי גורן

ביחרו תאורה מתאימה

תאורה נכונה במטבח בשילוב הצבעים הנכונים עושה קסמים. הכל תלוי באפקט שתרצו להשיג. מי שירצה למשל להשיג את המראה החלק והנקי צריך להשתמש בתאורה קרה בשילוב של גוון חלבי דומיננטי. אם תבקשו להשיג את המראה החמים והביתי השתמשו בתאורה חמה בעצימות שונה. שימוש בספוטים ידגיש את האזורים המיוחדים ויסייעו להדגיש את אזורי העניין המיוחדים במטבח.

תאורה חמה במטבח ללא חלון

תאורה חמה במטבח. צילום: אודי גורן

סטיילינג נכון

דאגו ליצור אלמנט אחד בולט מרכזי במטבח. זו יכולה להיות תמונה גדולה ומרשימה או עגלת עץ מיוחדת. ישנן אפשרויות רבות. סטיילינג הוא נושא שכדאי להשקיע בו במיוחד, הוא יכול לעשות את כל ההבדל בין מטבח יפה למטבח מדהים. הדברים הקטנים במטבח יכולים לעשות שינוי גדול ולעזור ליצור את האווירה שרציתם. אם בחרתם להיעזר בסטייליסט בידקו את סגנון העבודה שלו. יש כאלה שיש להם נטיה יותר לסגנון הכפרי בעוד שאחרים יהיו יותר בעלי טעם מודרני. אבל לפני הכל כמובן, מה שהכי חשוב זה הכימיה שיש ביניכם.

 

חלון חסר במטבח לעולם יהיה גזירת גורל. אך עדיין אפשר להתמודד בצורה כזו שיהיה נעים להעביר את הזמן בכיף. הכל שאלה של הנדסת אנוש נכונה ועיצוב שיוצר את האפקט שנכון לאופי הבית. חשוב לשמור על ראש פתוח ולחפש תמיד את הרעיון היצירתי.