אנחנו נתקלים בשאלה הזו כמעט מדי יום. המטרה של הכתבה הזו היא לעשות קצת סדר בבלגן ולהכיר לכם את כל השיקולים שיש לקחת בחשבון לפני בחירת החומר למטבח החדש.

מה זה פורמייקה?

פורמייקה היא חומר ציפוי עשוי משכבות נייר בשילוב מספר חומרים מקשיחים אותו מדביקים על חומר הבסיס של הדלת (בדרך כלל אמ.די.אף). הפורמייקה עצמה קשיחה מאוד ולא ניתנת לכיפוף ולכן לא מתאימה לדלתות בעלות מסגרת, השימוש בה יהיה רק בדלתות ישרות. פורמייקה נחשבת לחומר הוותיק ביותר בתעשיית המטבחים ונפוצה מאוד עד היום. בשנים האחרונות אפשר לראות התחדשות משמעותית במגוון. כך, ניתן למצוא פורמייקות מבריקות, מגוון טקסטורות דמויות עץ או מודרניות למיניהן. השיקול בבחירות פורמייקה הוא בדרך כלל המחיר הנמוך יחסית לשאר החומרים והעמידות הגבוהה שלה. אם נשים את הפורמייקה על סקאלה של עמידות בין 1-10 הפורמייקה תקבל את הדרוג הגבוה ביותר בטבלה (10). בפורמייקה עושים שימוש בקנטים אשר מודבקים בצד הדלת ומשלימים את המראה. רוב הקנטים עשויים PVC (חומר פלסטי) או אלומיניום.

מטבח פורמייקה לדוגמא –

מטבח פורמייקה

מה זה אפוקסי?

דלתות בציפוי אפוקסי מוכרות בשמות רבים כגון צביעה בתנור, שלייפלק ועוד אבל כולן בעלות משמעות זהה – ריסוס צבע על גבי חומר בסיס (אמ.די.אף).

דלתות מסוג זה נפוצות מאוד בסגנון הכפרי כיוון שניתן לצבוע דלתות עם מסגרת ולהוסיף שפשופים לצבע אשר מעניקים לדלת את המראה העתיק. במטבחים מודרניים נהוג להשתמש בו בעיקר עבור דלתות בעלות ידית אינטגראלית (כאשר הידית היא חלק מהדלת) או דלתות ישרות כאשר רמת הברק תהיה 100% השתקפות.

דלתות בציפוי זה נחשבות ליקרות ויוקרתיות מאוד ומשמשות מעין סמל סטטוס.

בסרגל רמת עמידות החומרים, האפוקסי ייצג את החלק התחתון ביותר של הטבלה ויקבל את הדרוג (1) ובדרך כלל לא יתאים לשימוש בבתים בהם יש ילדים קטנים או במטבחים פעילים במיוחד.

 מה זה פולימר?

חומר גמיש על בסיס פלסטיק (pvc) אשר מיושם על הדלת באמצעות דבק, ולחץ וואקום בחום (מעין למינציה) הדבר מאפשר מראה דלת אחיד בניגוד לדלתות פורמייקה (בהן יש הבדל בין חזית הדלת לקנט הצידי שלה).

בשנים האחרונות חוזר לענף המטבחים ובגדול וזאת לאחר היעדרות ממושכת של מספר שנים בעקבות ייצור קלוקל בשנים הראשונות.

לפולימר יתרונות בולטים, שהבולט מבניהם הוא היכולת להתאים למטבחים מודרניים וכפריים כאחד. בשילוב עם רמת עמידות גבוהה ומחיר ריאלי הפולימר הופך להיות פשרה טובה עבור המתלבטים בין פורמייקה לאפוקסי.

במטבחים מודרניים ובצבעים מבריקים הפולימר ייהנה מרמת ברק גבוהה יחסית (50%) מול הפורמייקה (20%) או אפוקסי (100%).

במטבחים כפריים ניתן לבחור דלתות בעלות מסגרת אך צריך לוותר על השפשופים אשר מאפיינים את הסגנון הכפרי.

בסרגל רמת עמידות החומרים הפולימר יקבל מקום טוב באמצע (7) ויתאים בעיקר למטבחים פעילים. רמת המחיר של הפולימר היא בינונית ובדרך כלל לא מצריכה תוספת גדולה מאוד לעומת מטבחי הפורמייקה.

 מטבח פולימר לבן מבריק –

פולימר לבן מבריק

 

אנחנו מקווים שאם קראתם עד לכאן אתם כבר מסוגלים לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבור המטבח שלכם, במידה ועדיין לא אתם מוזמנים לשלוח אלינו שאלות או להגיב למטה בתיבת התגובות.