היום הפך להיות מקובל מאוד לשלב אי בתכנון המטבח וכמעט כולם מנסים לשלב אחד במטבח החדש שלהם. מבין היתרונות הרבים של האי, הבולט בניהם הוא שיפור משמעותי של התקשורת בבית, כך למשל הילדים יכולים להכין עליו שיעורי בית בזמן שאתם מבשלים, האורחים יכולים לשבת עליו בזמן שמכינים את האוכל, ורוב השיחות הלא פורמאליות בסוף יתנהלו מעליו.
עם זאת, לא תמיד יהיה נכון לשלב אי ובכל מקרה הגדרה מראש של הצרכים שלכם מהאי תעזור לכם ולמעצבים לתכנן אותו בצורה נכונה יותר. 

השאלה הראשונה היא האם יש לי מספיק מקום לאי?

ישנם מטבחים קטנים שבהם תוספת של אי תגרום להגבלה בחופש התנועה בתוך המטבח. כלל האצבע אומר שצריך לשמור לפחות מרווח של מטר אחד מכל כיוון של האי על מנת שהאגן יעבור בתנועה חלקה.

למה בעצם אנחנו רוצים אי? 

אחרי שתדעו טוב יותר למה אתם מוסיפים אי, יהיה לכם קל יותר לבחור את הסגנון העיצובי שלו.

  1. שולחן אוכל  מה שמאפיין איים כאלו הוא הגובה הנמוך שלהם יחסית למשטחי העבודה (שיש) במטבח. המטרה היא לאפשר הצבה של כיסאות בגובה רגיל אשר ניתן למשוך מפינת האוכל. מאפיין בולט נוסף הוא השימוש בחומרים דמויי עץ או עצי בוצ'ר עבור המשטח העליון.
  2. משטח עבודה נוסףבדרך כלל במטבחי קטנים או בינוניים בהם השיש מלא במוצרים שונים (תמי 4 , כיריים, כיורים, מיקסר וכו') או פשוט לא קיים. באיים אלו המשטח העליון יהיה עשוי שיש על מנת שנוכל לבשל על גביו והגובה שלו יהיה זהה לשאר משטחי העבודה במטבח על מנת שלא נצטרך להתכופף ולהתאמץ בזמן הבישול.
  3. שטח אחסון נוסף באיים אלו נוסיף ארונות ומגירות מתחת לאי, מה שיאפשר אחסנה נוספת. כיוון שאיים הם רחבים מטבעם, תוספת שטח האסון שתתווסף גדלה משמעותית.
  4. עיצוב למטבח היום ניתן לראות אי כמעט בכל תצלום מקצועי של מטבחים, עצם נוכחותו מוסיפה מאוד לעיצוב המטבח. עם זאת, כאשר המטרה היא עיצובית בלבד נשלב באי את הכיור או לחלופין את הכיריים, דבר שישלים את המראה של חללי עבודה נפרדים במטבח (קצת פחות פרקטי כיוון שאף אחד לא אוהב לשבת מול סיר שמן חם או ליד ברז מטפטף).

כאן תוכלו להתעניין ברעיונות לאי העתידי שלכם –

לסיכום אנחנו ממליצים על אי עבור כל מי שחלל המטבח שלו מאפשר זאת מעבר לתוספת העיצובית הוא נוח מאוד לעבודה ונעים מאוד לכל המשתמשים בבית.

אנחנו תמיד שמחים לשמוע רעיונות וטיפים נוספים. אם יש לכם כאלה כתבו אותם כאן בתגובות. אנחנו נדאג להפיץ אותם על מנת שכולם ידעו.