upLine

לפניך 6 צעדים פשוטים שיהפכו אותך למומחה מטבחיםbottomLineSideMenue

 
1squerשיש
2squerדלתות
3squerפרזול
4squerמוצרי חשמל
5squerחיפוי קיר
6squerתאורה

למגזין
השאירו טלפון
{ואנחנו כבר מתקשרים}
 חץ

Please wait...
עיצוב מטבחים 79

תאורה נכונה למטבח :: בואו נשפוך קצת אור

אנחנו לא שמים לב לזה, אבל הדרך שבא אנחנו תופסים את המרחב מושפעת מאוד מאור וצל. תאורה נכונה במטבח היא חלק אינטגרלי מהחשיבה על העיצוב שכן, בחירה בתאורה כזו או אחרת תציג את המטבח "באור" אחר.

לתאורה תפקיד משולש במטבח:

 1. תאורה כללית – מספקת אור בסיס בכל חלל החדר.
 2. תאורת אווירה – מאירה אלמנטים שאנחנו רוצים לתת להם תשומת לב מיוחדת.
 3. תאורה פונקציונלית – עוזרת לנו בתהליכי העבודה שלנו במטבח.

כל שלושת סוגי התאורה צריכות להשתלב יחד בהרמוניה על מנת להגיע לעיצוב ונוחות עבודה אופטימלית. עכשיו נתחיל לרדת לפרטים. תאורה יכולה לשנות את אופי המטבח מקצה לקצה. למשל, באמצעות תאורה ושילוב הצבעים הנכונים, מטבח קטן יראה לנו גדול ולהפך.

מטבח בהוד השרון, תכנון תאורה נכון יוצר אווירה {צלם: אודי גורן}

מטבח בהוד השרון, תכנון תאורה נכון יוצר אווירה {צלם: אודי גורן}

תכנון תאורה נכון :: לפני הכל

כדאי מאוד לתכנן את התאורה במטבח עוד לפני בנייתו כיוון שאז נוכל למקם את השקעים במקומות הנכונים בלי אילוצים שיגרמו לנו לעשות טלאים ואקרובטיקה. בנוסף, תכנון מוקד יחסוך כסף, כאבי ראש ויעזור לצפות עלות מטבח ריאלית עם נתונים ביד. כדאי להשקיע עוד טיפה גם בעמעם איכותי (דימר) על מנת שתוכלו לשלוט בעוצמת האור לפי צורך.
תחילה, נבין מה עומד בפנינו. עלינו לחלק את המטבח לאזורי הפעילות ולמפות היכן מתבצעת כל אחת מהפעולות הבאות: משטח עבודה וחיתוכים, אזור אכילה (במידה ויש דלפק או אי), בישול, אזורי אחסון, קירור ועמדת קפה. אם קיימים אלמנטים נוספים ומיוחדים במטבח כגון כוורת יין יש לקחת גם אותם בחשבון.

עכשיו אנחנו צריכים להחליט איזה סגנון תאורה דומיננטי יתאים לנו יותר: חמה (צהובה) המאופיינת בסגנון אינטימי ורך (לרוב תתאים יותר לסגנון הכפרי) או קרה (לבנה) שמבליטה קווים נקיים וחלקים במטבח. ישנם גם שילובים מוצלחים של השניים, אך תמיד יש לתכנן כך שסוג תאורה אחד יהיה דומיננטי יותר מהשני. ברגע שאנחנו יודעים מה אנחנו רוצים ה-"איך" הופך להיות קל יותר.

תאורת נפח :: התאורה הכללית במטבח

כאן יש לנו שני אלמנטים מעורבים. הראשון היא תאורה טבעית הנכנסת מבחוץ. נוכל להשפיע במידת האפשר באמצעות חלונות גדולים ומיקום בהתאם לזריחה ושקיעת השמש. האלמנט השני הוא באמצעות גוף התאורה שלנו. אנחנו נתמקד בגופי התאורה.

התאורה הזו תכתיב את האופי המוביל של התאורה שנבחר. דמיינו את המטבח העתידי שלכם או דומה לו. איזה תאורה כללית אתם רואים בעיניי רוחכם? גוון צהוב? ביחרו בתאורה חמה. גוון לבן? לכו על הקרה.

ישנם שלושה סוגים של גופי תאורה –

 • תלוי ומאיר כלפי מעלה – גוף התאורה מותקן כלפי מעלה. האור מוקרן על התיקרה ומתפזר בחלל המטבח. מתאים במיוחד למי שמחפש תאורה שאיננה חזקה היוצרת אווירה אינטימית במטבח.
 • צמוד תיקרה – גוף התאורה בולט ומקרין כלפי מטה. מתאים למי שצריך תאורה חזקה וישירה על החלל המטבח. יש כמובן גם תאורות מעומעמות לפי צורך.
מטבח במעלה אדומים, תאורה קרה צמודת תיקרה {צלם: אודי גורן}

מטבח במעלה אדומים, תאורה קרה צמודת תיקרה {צלם: אודי גורן}

 • שקוע תיקרה – לרוב נראה אותם כחלק מהנמכות גבס. מתאים למי שמחפש שילוב אינטגרלי של התאורה בקו אחד עם התיקרה.
בית בירושלים, שילוב של תאורה שקועה עם הנמכת גבס {צלם: אודי גורן}

בית בירושלים, שילוב של תאורה שקועה עם הנמכת גבס {צלם: אודי גורן}

תאורת אווירה :: הבלטת אזורי העניין שלנו

השתמשו בתאורה זו על מנת למקד תשומת הלב באזורי עניין עיקריים ומעניינים במטבח. ביחרו מספר מצומצם של אלו המרשימים ביותר והפנו אליהם את אור הזרקורים. ניתן להשתמש גם מתחת לדלפקים וארונות. איים במטבח מושכים הכי הרבה עניין וחיפוש הרעיונות לתאורת אווירה נוגע אליהם לרוב יגע בהם. תוכלו לקבל עוד כמה רעיונות תאורה לאי באתר הזה.

בית בפתח תקווה, תאורת אווירה מעל אי המטבח {צלם: אודי גורן}

בית בפתח תקווה, תאורת אווירה מעל אי המטבח {צלם: אודי גורן}

תאורה פונקציונלית:: נוחות העבודה במטבח

תפקידה להאיר את האזורי הפעילות העיקרית שלנו. החשובים שבהם הם משטח העבודה (שיש) הבישול (כיריים) והאוכל (אי או דלפק). לעתים התאורה הפונקציונלית פוגשת בתאורת האווירה כמו במקרה של אי במטבח. ניתן לשלב גם בתוך ארונות מסוימים, למשל בתוך פינה או בארון עמוק שחסר בו אור.

מטבח ברעננה, שימו לב לתאורת הלדים על משטח העבודה {צלם: אודי גורן}

מטבח ברעננה, שימו לב לתאורת הלדים על משטח העבודה {צלם: אודי גורן}

סוגי נורות:: למה לשים לב?

בבחירת סוגי הנורות שלכם שימו לב לשלושת הדברים הבאים:

 • צורת הנורה – כאן נכנס הפן העיצובי. לא כל גופי התאורה מסתירים את הנורה כך שמקרים אלו אנו צריכים להחשיב את הנורה כפרט עיצובי לכל דבר ועניין. אם אינכם בטוחים רכשו נורה אחת ונסו אותה בבית לפני שתבצעו רכישה לכל המטבח.
 • צריכת אנרגיה לעומת עצמה (כושר כיסוי) – נורות הלד נחשבות לחסכוניות ביותר היום אך לא כולם אוהבים את הטון שהן מציעות. חוץ מהן יש נורות מסוג הלוגן, ליבון (הישנות) ופלורסנט לתאורה קרה. מטבח הוא אחד האזורים הכי פעילים בבית כך שהנורות צפויות לעבוד שם שעות נוספות. חשבו את צריכת החשמל בהתאם למה שמפורסם על אריזת המוצר. לעתים יהיה מדובר בחיסכון משמעותי בין סוג נורה אחת לאחרת.
 • שעות תאורה – בקצרה, אתם לא רוצים למצוא עצמכם מחליפים נורה כל שני וחמישי. בדקו שנורה מספקת שעות תאורה רבות ותחסכו לעצמכם התעסקות מיותרת.

  יותר מכל הטיפים והעצות, השתמשו בהגיון ברי והרבה דמיון על מנת להבין איך האור יתפזר, איפה יהיו המקומות המוצללים ומה החלקים שלדעתכם צריכים לקבל תשומת לב מיוחדת במטבח.