כיריים גז או חשמליות? כמה מבערים?  כמה זה עולה ומה האפקטיביות של כל אחת מהאפשרויות? אם אתם לפני רכישה של כיריים חדשות למטבח הגעתם למקום הנכון, בחירה נכונה של כיריים ולמטבח תסייע לעבודה יעילה שתתאים לאופי העבודה שלכם במטבח.

לפני הכל איזה סוגי כיריים קיימים:

רדיאן (חשמליות)
הכיריים החשמליות הפשוטות והזולות ביותר. טכנולוגית כיריים מיושנת יחסית שמוצאת את דרכה אל מחוץ לשוק. זמן התחממות הכירות איטי ומתסכל. אנחנו לא ממליצים לרכוש סוג זה של כירות.

הדגמה לכיריים מסוג רדיאן:

היי לייט (חשמליות)
הכיריים החשמליות הקלאסיות והנפוצות ביותר. הטכנולוגיה דומה מאוד לרדיאן אך הכיריים מתחממות הרבה יותר מהר. החיסרון היחסי שלהן הוא הטמפרטורה הגבוהה שאליה מגיעה הכירה וזמן הקירור הארוך יחסית שעלולים להיות בעייתיים בסביבת ילדים.

הסבר קצר לכיריים חשמליות:

אינדוקציה (חשמליות)
הטכנולוגיה המתקדמת והיקרה מבין כולן. משטח הכיריים עשוי מזכוכית קרמית והחימום מתבצע בעזרת אנרגיה אלקטרומגנטית. בטכנולוגיה זו החימום נעשה בצורה ממוקדת המאפשר חיסכון באנרגיה מאחר והחום מתמקד רק בכלי הבישול ולא בשטחים נוספים, יתרון נוסף הוא שהכירה לא מתחממת ולכן כירות אלו יהיו הרבה יותר בטיחותיות. חשוב לדעת שיש לרכוש כלי בישול מתאימים (או כל סיר עם תחתית ברזל).

הדגמה לכיריים מסוג אינדוקציה (באנגלית):

כיריים גז

הכיריים הישנות והטובות, בין היתרונות הרבים היא היכולת לא להיות תלויים בחשמל לבישול. הכיריים החדשות עברו מתיחת פנים והיום ניתן למצוא כיריים עם משטחי זכוכית ולהבות טורבו כפולות שמספקות חום חזק משמעותי מהכירות הרגילות.

כיריים חשמליות או גז?

מה כלכלי יותר?

בשיקול הכלכלי כיריים מגז יהיו אטרקטיביות יותר בסביבות המחירים של 500 ₪ לדגמים הבסיסים ועד  3,000  ₪  לדגמים המפוארים. טווח המחירים של כיריים חשמליות 1,000-10,000 ₪ תלוי בעיקר בטכנולוגיה בה משתמשים כאשר כיריים מסוג אינדוקציה יהיו היקרות ביותר. כמו כן, התפעול השוטף של כיריים גז יהיה יותר זול בתחשיב צריכת חשמל מול צריכת גז.

עלות תחזוקה

כעיקרון קל יותר לנקות משטחי זכוכית ממשטחי נירוסטה כך שכיריים מגז קצת יותר קשה לנקות. בנוסף לכך שצריך לנקות את ראשי הכירה בנפרד. עם זאת, במידה ותבחרו כיריים גז עם משטח זכוכית הדבר יקל משמעותית על הניקיון. בכיריים חשמליות צריך לשים לב שיש מנגנון המונע גלישה של הנוזלים בסיר כיוון שכאשר הם גולשים מסובך מאוד לנקות אותם מהכירה החמה, בנושא זה כיריים מסוג אינדוקציה יוצאת מן הכלל כיוון שבכיריים אלו הכירה לא מתחממת ולכן האוכל לא נשרף ונדבק אליה.

אפקטיביות הכיריים בבישול

הכיריים החשמליות הן המנצחות בקטגוריה זו משום שפיזור החום הוא אופטימלי על פני כל  שטח כלי הבישול שלנו, בנוסף הכירה מתחממת לטמפרטורה גבוהה יותר מזו של גז. שני גורמים אלו גורמים לכך שזמן הבישול מתקצר משמעותית ואיתו צריכת האנרגיה.

הגבלות שונות

ישנן דירות בעיקר בקומת מרתף בהן יש אוורור חלקי. שימו לב שבמקומות כאלו אסור להתקין כיריים גז מחשש להצטברות של גזים מסוכנים. כמו כן במקרים בהם יש כיריים מול חלון מומלץ לבחור דווקא בכיריים חשמליות כך שבזמן שהחלון פתוח, משבי רוח לא ישפיעו על הלהבות ויפגמו באפקטיביות החימום.  שיקול נוסף ששווה לקחת בחשבון אם תבחרו בכיריים חשמליות הוא שברגע שיש הפסקת חשמל אין דרך להשתמש בהן.

בטיחות בשימוש

לא משנה איזו בחירה תקבלו שווה להכיר מספר מנגנוני בטיחות. זכרו שאחרי הכל מדובר בגורם סיכון במיוחד כשיש ילדים או נכדים קטנים בבית.

כיריים גז:

  1. וודאו כי מותקן חיישן בטיחות אוטומטי להפסקת זרימת הגז ברגע שאין להבה.
  2. וודאו כי ברז גז בסמוך לכיריים על מנת שתוכלו לסגור אותו במקרה של דליפה.
  3. דאגו תמיד לאוורור הולם באזור הכיריים למצב שיש בסביבה גז שצריך להינדף.

כיריים חשמליות:

  1. וודאו כי מותקנת נורית חיווי בכיריים המסמנת כי המשטח חם בזמן ולאחר השימוש.
  2. וודאו כי יש נעילה מפני משחק ילדים מסוכן.
  3. וודאו כי ישנה נקודות חשמל נפרדת (בדרך כלל תלת פאזי) אשר מחוברת ישירות ללוח החשמל שלכם.

 

מקווים שעזרנו לכם בהחלטה על רכישת הכיריים הבאות שלכם.  אם יש טיפים נוספים שתהיו מעוניינים לחלוק נשמח אם תשאירו אותם בתגובות בכדי שכולם יוכלו לבצע רכישות חכמות יותר.