משטחי דקטון הם משטחים חדשים יחסית בשוק המטבחים אשר מוגדרים ללא ספק כמשטחי העבודה החזקים והעמידים ביותר עבור מטבחים כיום. המשטחים הם תוצאה של תהליך פיתוח ארוך ויקר של חברת Cosentino העולמית ( חברת השיש הסינתטי הגדולה ביותר בעולם והם מציעים יתרונות רבים בתחום העמידות והעיצוב). בכתבה זו ננסה לסקור כמה נקודות חשובות בנוגע ליתרונות והחסרונות של משטחים אלו כדי להקל עליכם בבחירת המשטח המתאים לכם במטבח. כתבה זו היא הרחבה לכתבה אחרת ומקיפה יותר אשר מפרטת לגבי כל סוגי משטחי העבודה למטבחים.

saperator

תפיסת העיצוב ייחודית

משטחי דקטון עשויים מחומר טבעי בעיקרו (פורצלן, זכוכית וקוורץ) שנכבשים יחד תחת לחץ עצום וטמפרטורה גבוהה, דבר שמדמה את התנאים הטבעיים בבטן כדור הארץ היוצרים את משטחי הגרניט (שיש טבעי) שאנו מכירים. התנאים הקיצוניים גורמים לשינוי מולקולרי במצב החומר ומאחדים אותו לכדי משטח אחד, חזק ועמיד בצורה מיוחדת.

משטח דקטון במטבח מודרני

משטח דקטון במטבח מודני, צילום: דקטון

בצד העיצובי, משטחי דקטון מגיעים במספר גוונים וטקסטורות מהממים והשימוש בהם מספק תוצאות שקשה למצוא במרבית הבתים בישראל.  מגוון הצבעים והטקסטורות קטן יחסית אבל כבר היום ניתן לבחור מבין 3 סדרות עיקריות ( טבעית, סולידית וטכנולוגית) ובמספר גימורים שונים (מלוטש, מט חלק, מט עם טקסטורה).
יתרון משמעותי אשר משנה את תפיסת העיצוב בשימוש בחומר זה הוא האפשרות לשלב אותו בשאר חלקי המטבח או הבית. הלוחות עמידים מאוד ומגיעים במספר מידות עובי ( 8מ"מ-30 מ"מ) ולכן ניתן להשלים את עיצוב המטבח באמצעות ריצוף זהה, חיפוי קיר זהה או אפילו כיסוי עמודים (אם התקציב שלכם מאפשר זאת).

משטח דקטון במטבח כפרי

משטח דקטון במטבח כפרי, צילום: דקטון

למה לבחור בדקטון?

בצד הפרקטי, יש למשטחים יתרונות רבים שרבים ממשתמשי המטבח היו שמחים להם:

  1. מותר להניח סירים חמים על גבי המשטח –  שיוניים תרמיים אינם משפיעים כלל על החומר.  
  2. יכולת נשיאת משקל גבוהה מאוד – אין יותר חשש שהילדים ישבו על השיש.
  3. עמידות מוחלטת לכתמים – המשטח אינו סופג ולכן לעולם יישאר נקי.
  4. היגייני מאוד – ניתן להניח מוצרי מזון על גבי המשטח ללא חשש. נקבובית המשטח קטנות וצפופות מאוד דבר המקשה מאוד על בקטריות להיתפס.
  5. עמידות גבוה ל קרינת UV – החומר לא דוהה בחשיפה לשמש (רלוונטי רק במידה והחלטתם להשתמש עבור מטבח החוץ שלכם או לציפוי הבית עצמו).

סרטון המחשה לעמידות משטח הדקטון

אז מה החסרונות?

בצד החסרונות למשטחים אלו אין הרבה אך עם זאת, חסרון משמעותי אחד הוא המחיר הגבוה של המשטחים. המחיר מבוסס על מחיר החומר עצמו ובנוסף על מורכבות העיבוד דבר שגורם לכך שנכון להיום ישנם מספר מעבדים בודדים אשר מוסמכים ויודעים לעבוד עם לוחות אלו. תוכלו לצפות למצוא משטחים כאלו בטווח מחירים של בין 1900-3,400 ש"ח למטר ( פי 2-3 ממשטחי אבן קיסר סינתטיים).

לסיכום, ניתן לומר שמשטחים אלו יכולים להיות בחירה בחירה מצוינת למטבחים פעילים או למטבחים בעלי עיצוב מורכב יותר אך ורק במידה וניתן לעבור את מכשלת המחיר. אם יש לכם הערות, הארות או שאלות נוספת נשמח לענות לכם כאן למטה בתגובות.